Jak pokonać barierę mówienia w obcym języku?

Naucz się nowych języków już dziś! Wybierz którego chcesz się uczyć:

Jak pokonać barierę mówienia w obcym języku?

blog-image

Ucz się na głos

Pierwszym krokiem, aby przestać bać się rozmowy w języku obcym, jest przyzwyczajenie się do mówienia w tym języku. Osłuchaj się… sam ze sobą.
Ucząc się, powtarzaj na głos wyrazy i zwroty. Śpiewaj piosenki w danym języku. Rozgrywaj scenki sam ze sobą, na podstawie rozmówek. Gdy przyzwyczaisz się do dźwięku swojego głosu w obcym języku, łatwiej będzie ci rozmawiać z innymi. Nabędziesz więcej pewności siebie i trwale obniżysz poziom stresu, jaki zwykle towarzyszył ci w trakcie konwersacji.

Foreign Service Institute Language Difficulty Rankings

Strach przed mówieniem głównie spowodowany jest obawą przed niezrozumieniem. Być może mamy problem z przełożeniem tego, co chcemy powiedzieć, na język obcy. Może obawiamy się, że nasza znajomość słownictwa jest niewystarczająca.

Istnieje prosta sztuczka, aby „oszukać” ten strach. Zapamiętuj całe zwroty, powiedzenia, wyrażenia i zdania w języku obcym. Dzięki temu nie będziesz zastanawiać się nad gramatyką, a Twój problem „czy ktoś mnie rozumie” zniknie. Ponadto zachowasz ciągłość konwersacji, coraz rzadziej będziesz robić pauzy na zastanowienie się nad odpowiedzią – to podbuduje twoja pewność siebie i pozytywnie wpłynie na kompetencje językowe.

Podejdź do tego racjonalnie

Za każdym razem, kiedy boisz się powiedzieć coś po angielsku (czy też w innym języku), postaraj się uspokoić emocje i zdrowo ocenić sytuację. Niewątpliwie mówienie w języku obcym może być stresujące, tak jak publiczne przemówienia – ale tylko na początku! Tak naprawdę, im częściej będziesz używać języka, tym mniej będzie ci się kojarzył ze stresująca sytuacją. Pomyśl o tym, ćwicząc uspokajający oddech – wdychaj powietrze nosem i wydychaj ustami. Pomoże ci to opanować stres.

Rozpocznij naukę języka teraz. Zajmuje to tylko 15 minut dziennie!Zobacz nasze pozostałe artykuły