Set-jetting: 5 najlepszych filmowych i telewizyjnych destynacji

Naucz się nowych języków już dziś! Wybierz którego chcesz się uczyć:

Set-jetting: 5 najlepszych filmowych i telewizyjnych destynacji

Set-jetting: 5 najlepszych filmowych i telewizyjnych destynacji

Nowe zjawisko, zwane „set-jetters” napędza globalny przemysł turystyczny. Zgodnie z opublikowanymi danymi, niektóre miejsca cieszą się ponad 30-prcentowym wzrostem zainteresowania, po tym, gdy zostały wykorzystane jako lokalizacje scen filmowych i telewizyjnych.

Ponad jedna czwarta Brytyjczyków twierdzi, że wybrała miejsce na spędzenie wakacji w wyniku obejrzenia go w filmie, programie telewizyjnym lub przeczytania o nim w książce.

Największym beneficjentem turystki filmowej jest Nowa Zelandia. Po sukcesie filmowej trylogii Władcy Pierścieni aż 30% osób jest bardziej zainteresowanych odwiedzeniem tego kraju.

Silverton, Australia - MAD MAX 2, 1981

Silverton to mała wioska na dalekim zachodzie Nowej Południowej Walii w Australii. Miejscowość – ze względu na małe zasiedlenie - jest często nazywana miastem duchów. Istnieje tam jednak niewielka grupa stałych mieszkańców, a działalność prowadzą firmy związane z turystyką.

Obecnie Silverton zamieszkuje jedynie około 50 osób, ale jego historia i lokalizacja sprawiają, że jest to stosunkowo popularna destynacja turystyczna.

Silverton jest sceną ponad 140 filmów i reklam. Między innymi kręcony był tu słynny Mad Max 2.

Leśny Park Narodowy w Zhangjiajie, Chiny, AVATAR, 2009

To fantastyczny krajobraz lasów, z którego wznoszą się poszarpane filary skalne, sięgające nawet 1000 metrów. Wiszące mosty przecinają przepaści, a bardziej odważni mogą zejść w ciemne, chłodne głębiny wąwozów i kanionów. To miejsce po głośnej premierze filmowej z 2009 roku nazywane jest również Górami Avatara.

Djerba, Tunezja, GWIEZDNE WOJNY: NOWA NADZIEJA, 1977

Spokojna wyspa u wybrzeży Tunezji, Djerba jest słynna z kolorowych targów, białego piasku wysadzanego palmami i szeregu wspaniałych meczetów. Jest również znana jako Mos Eisley na planecie Tatooine, gdzie urodził się Luke Skywalker i po raz pierwszy połączył swe siły z innymi buntownikami. Fani Gwiezdnych Wojen odnajdą w krajobrazie wyspy wiele swoich ulubionych filmowych motywów.

Dubrownik, Chorwacja, GRA O TRON, 2011-2019

Dubrownik jest idealnym miejscem do kręcenia Gry od tron. Miasto pojawia się już w drugim sezonie serialu i jest naturalnym celem podróży każdego fana tej telewizyjnej produkcji. Przecież Dubrownik to King’s Landing, stolica Siedmiu Królestw! Stare Miasto Dubrownika jest pełne miejsc idealnych do filmowej scenerii.

Nowa Zelandia, WŁADCA PIERŚIENI, 2001-2003

Zachwycające krajobrazy Nowej Zelandii urzekły fanów tego filmu na całym świecie.

Dotąd literackie, krajobrazy Śródziemia ożyły po ukazaniu się filmowej trylogii w latach 2001-2003. Do wielkoekranowej produkcji zostało wykorzystanych ponad 150 lokalizacji w Nowej Zelandii. Peter Jackson w górzystej scenerii Queenstown ulokował krainę elfów, a wzgórze Matamata na Wyspie Północnej zmieniło się w Hobbiton.

Rozpocznij naukę języka teraz. Zajmuje to tylko 15 minut dziennie!Zobacz nasze pozostałe artykuły


Rozpocznij naukę języka

Krok 1/3: Wypełnij poniższy formularz, aby rozpocząć naukę języka

Wybierz z listy swój kraj zamieszkania
×

Podoba Ci się to, co czytasz?

Zaczekaj! Zanim wyjdziesz, chcemy Ci coś podarować

Zapisz się na newsletter i otrzymuj powiadomienia o nowych ciekawych artykułach wprost do Twojej skrzynki.

Zapisz się na newsletter i otrzymuj powiadomienia o nowych ciekawych artykułach wprost do Twojej skrzynki.

Tylko teraz, w podziękowaniu za zapisanie się do newslettera otrzymasz całkowicie za darmo e-booka o nauce języków obcych (zwykle sprzedajemy go za 49 USD!).

Dowiesz się z niego między innymi:

  • Czy można nauczyć się języka obcego w domu?
  • Jak szybko poszerzyć słownictwo?
  • Jakie są 3 drogi do pokonania lenistwa w nauce języków obcych?

Nie wysyłamy SPAMu. Otrzymasz od nas nie więcej niż 2 wiadomości w tygodniu.