Najdłuższe słowa świata! Sprawdź czy jesteś w stanie je wymówić!

Naucz się nowych języków już dziś! Wybierz którego chcesz się uczyć:

Najdłuższe słowa świata! Sprawdź czy jesteś w stanie je wymówić!

Najdłuższe słowa świata! Sprawdź czy jesteś w stanie je wymówić!

Ucząc się języka obcego napotykamy na wiele trudności. Czasem przeszkodą okazuje się zupełnie inny alfabet i konieczność poznania zapisu i wymowy, dotąd nieznanych, znaków. Niektóre języki posiadają specyficzne dźwięki, które z trudem przechodzą przez nasze gardło. Innym razem okazuje się, że musimy dobrze wytężyć słuch i poznać skomplikowany akcent w języku obcym. Czy zdarzyło Wam się jednak kiedyś zobaczyć tak długie słowo, że z trudem mogliście je przeczytać, a co dopiero płynnie wymówić?

Specjalistami w bardzo długich wyrazach są tak zwane języki aglutacyjne. Charakteryzują się one bardzo długimi ciągami znaków. Do słowa podstawowego dodawane są bowiem poszczególne końcówki, które mogą oznaczać czas gramatyczny, liczbę czy osobę. Często to właśnie języki aglutacyjne uznawane są za te najtrudniejsze do nauki. Należą do nich między innymi węgierski, turecki, fiński czy japoński.

Są też jednak takie, które po prostu lubują się w długich wyrazach i złożeniach. W Europie prym wiedzie język niemiecki.

Przedstawiamy wybrane najdłuższe słowa świata, pochodzące z różnych języków.

1. Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübertragungsgesetz

Udało Ci się dobrnąć do końca? To słowo ma aż 63 litery. Pochodzi z języka niemieckiego, który -jak wspominaliśmy - słynie ze skomplikowanych rzeczowników. Jeśli die Autobahnausfahrt (zjazd z autostrady) czy die Arbeitserlaubnis (pozwolenie na pracę) przyprawiały Cię o zawrót głowy, to co dopiero powiedzieć o naszym faworyci. Nie martw się jednak. Nie będziesz musiał używać tego słowa zbyt często. Dosłownie oznacza ono „prawo do delegowania obowiązków dotyczących nadzoru znakowania bydła i etykietowania wołowiny”. Powiemy więcej. Nie jest ono używane nawet przez samych Niemców. Tamtejsi urzędnicy uznali je za zbyt trudne i przestarzałe. Uff…

2. Antidisestablishmentarianism

Czy od razu udało Ci się odgadnąć co to za język? Może nie jest to najdłuższy wyraz świata i blado wypada w porównaniu do swojego poprzednika, ale to z pewnością zaskakujący przykład z języka angielskiego. Słowo ma aż 28 liter. Angielski, uznawany za stosunkowo prosty do nauki język, może jednak zaskoczyć. To określenie ruchu politycznego w XIX-wiecznej Anglii, sprzeciwiającego się obaleniu Kościoła anglikańskiego. Na szczęście to słowo nie będzie zbyt często gościło w naszych kurtuazyjnych rozmowach o pogodzie 😊.

3. Kindercarnavalsoptochtvoorbereidingswerkzaamheden

Kolejnym naszym typem jest słowo pochodzące z języka niderlandzkiego. Liczy ono aż 48 liter. Choć Holendrzy uznawani są raczej za ludzi opanowanych i spokojnych, też potrafią zaszaleć. W tym kraju odbywają się zabawy karnawałowe, pokazy i parady. Oddając się imprezowemu szaleństwu, zadbajmy jednak, by nasz język nie zaczął się plątać. W przeciwnym razie ciężko będzie nam wymówić to słowo oznaczające ,,przygotowania do karnawałowej procesji dla dzieci”.

4. Непротивоконституционствувателствувайте (neprotivokonstitutsionstvuvatelstvuvayte)

Jeśli myślicie, że zapis cyrylicą jest tu największym problemem, to jesteście w błędzie. Gwarantujemy, że nawet przy doskonałej znajomości tego alfabetu niejeden połamie sobie język. Nasze kolejne słowo pochodzi z języka bułgarskiego. Liczy w oryginale 39 liter, a w transkrypcji z użyciem alfabetu łacińskiego – 40. Cóż może oznaczać? Są to „działania przeciwko konstytucji”. Niełatwo być protestującym w Bułgarii. Bronienie swych praw wymaga nie lada sprawności językowej. Być może dlatego, mimo licznych manifestacji w tym kraju, władza ma się tam całkiem dobrze.

5. Lentokonesuihkuturbiinimoottoriapumekaanikkoaliupseerioppilas

Czy ktoś z Was odważył się wymówić ten wyraz na glos? To słowo to niezłe wyzwanie. Składa się aż z 61 liter. Pochodzi z języka fińskiego. Być może używanie tak długich słów, pozwala mieszkańcom tej północnej krainy nie zamarznąć w trakcie konwersacji. Słowo jest bardzo specjalistyczne. Oznacza „inżynier stażysta specjalizujący się w silnikach odrzutowych samolotów”. Jak widać, w Finlandii inżynier to nie tylko spec w naukach ścisłych. Muszą charakteryzować go też specjalne umiejętności językowe, by był w stanie sam nazwać własne stanowisko.

A czy w Twoim języku też znajdują się jakieś bardzo długie i skomplikowane słowa? Podziel się nimi z nami!

Rozpocznij naukę języka teraz. Zajmuje to tylko 15 minut dziennie!Zobacz nasze pozostałe artykuły


Rozpocznij naukę języka

Krok 1/3: Wypełnij poniższy formularz, aby rozpocząć naukę języka

Wybierz z listy swój kraj zamieszkania
×

Podoba Ci się to, co czytasz?

Zaczekaj! Zanim wyjdziesz, chcemy Ci coś podarować

Zapisz się na newsletter i otrzymuj powiadomienia o nowych ciekawych artykułach wprost do Twojej skrzynki.

Zapisz się na newsletter i otrzymuj powiadomienia o nowych ciekawych artykułach wprost do Twojej skrzynki.

Tylko teraz, w podziękowaniu za zapisanie się do newslettera otrzymasz całkowicie za darmo e-booka o nauce języków obcych (zwykle sprzedajemy go za 49 USD!).

Dowiesz się z niego między innymi:

  • Czy można nauczyć się języka obcego w domu?
  • Jak szybko poszerzyć słownictwo?
  • Jakie są 3 drogi do pokonania lenistwa w nauce języków obcych?

Nie wysyłamy SPAMu. Otrzymasz od nas nie więcej niż 2 wiadomości w tygodniu.