Mowa ciała. 5 gestów, których należy unikać zagranicą!

Naucz się nowych języków już dziś! Wybierz którego chcesz się uczyć:

Mowa ciała. 5 gestów, których należy unikać zagranicą!

Mowa ciała. 5 gestów, których należy unikać zagranicą!

Popularna jest opinia, że o ile języki różnią się znacząco od siebie, o tyle mowa ciała należy do tych uniwersalnych.

Nic bardziej mylnego.

Jak się okazuje, poszczególne państwa komunikują się ze sobą w odmienny sposób werbalnie, ale i manualnie. Niektóre, dla nas pozytywne, gesty mogą śmiertelnie obrazić obcokrajowca.

Zanim wybierzesz się w zagraniczną podróż, poznaj 5 gestów, na które należy szczególnie uważać.

Podniesiony kciuk

Bardzo popularny gest wywodzący się jeszcze ze starożytności. Cesarze rzymscy podnosząc palec w górę ułaskawiali walczących gladiatorów. Gest ten przeszedł też do współczesnej kultury i w wielu krajach oznacza coś pozytywnego. Jest odpowiednikiem słownego ,,ok”. Gestu tego używamy też do łapania stopa. Otóż w Grecji, tak uniesiony palec może oznaczać propozycję stosunku seksualnego. Na Bliskim Wschodzie, w Zachodniej Afryce, w Australii, na Filipinach i w wielu islamskich krajach jest to gest bardzo wulgarny, równoznaczny w wyciągnięciem środkowego palca.

Otwarta dłoń

W wielu krajach gest towarzyszący przywitaniu czy pożegnaniu. To też pozytywne zachęcenie do przybicia popularnej piątki. W USA i Grecji jest to znak niechęci w stosunku do innej osoby. Symbol izolowanie się od niej, wypychanie, niechęci do podejmowania konwersacji. W Japonii wraz ze schowanym kciukiem, gest ten jest jednoznaczny z dobitnym ,,odwal się”.

Pstrykanie palcami

W USA i krajach europejskich nie należy pstrykać palcami w celu przywołania kelnera. Jest to uznawana za obraźliwe i obcesowe. To domena ludzi o niezbyt wysokiej kulturze osobistej. Zupełnie inaczej sytuacja ma się w Meksyku i Kostaryce. Tam można pstrykać jak również przywoływać kelnera charakterystycznym odgłosem: pssssyk. Czym jest też niewinne pstrykanie w obliczu, obowiązującego w Panamie, klaskania na kelnera?

Znak kółka

Palce ułożone w kółko są popularnym pozytywnym gestem oznaczającym w wielu krajach ,,ok”. Należy unikać go jednak w Turcji, Niemczech i Ameryce Południowej, gdzie oznacza on nazwanie kogoś ,,głupkiem”. Innym znaczeniem tego znaku jest przypisanie komuś skłonności homoseksualnych.

Przywołanie palcem

Czy możecie sobie wyobrazić, że jest to karalne? Tak jest na Filipinach. W ogóle w całej Azji jest to gest bardzo kontrowersyjny. Uznawany jest za wyjątkowo obraźliwy. W taki sposób przywołuje się jedynie psy, które - jak wiadomo - nie cieszą się zbytnim szacunkiem w tej części świata.

Rozpocznij naukę języka teraz. Zajmuje to tylko 15 minut dziennie!Zobacz nasze pozostałe artykuły


Rozpocznij naukę języka

Krok 1/3: Wypełnij poniższy formularz, aby rozpocząć naukę języka

Wybierz z listy swój kraj zamieszkania
×

Podoba Ci się to, co czytasz?

Zaczekaj! Zanim wyjdziesz, chcemy Ci coś podarować

Zapisz się na newsletter i otrzymuj powiadomienia o nowych ciekawych artykułach wprost do Twojej skrzynki.

Zapisz się na newsletter i otrzymuj powiadomienia o nowych ciekawych artykułach wprost do Twojej skrzynki.

Tylko teraz, w podziękowaniu za zapisanie się do newslettera otrzymasz całkowicie za darmo e-booka o nauce języków obcych (zwykle sprzedajemy go za 49 USD!).

Dowiesz się z niego między innymi:

  • Czy można nauczyć się języka obcego w domu?
  • Jak szybko poszerzyć słownictwo?
  • Jakie są 3 drogi do pokonania lenistwa w nauce języków obcych?

Nie wysyłamy SPAMu. Otrzymasz od nas nie więcej niż 2 wiadomości w tygodniu.