Nie popełnij faux-pas zagranicą! Poznaj 5 zwyczajów, które mogą Cię zaskoczyć!

Naucz się nowych języków już dziś! Wybierz którego chcesz się uczyć:

Nie popełnij faux-pas zagranicą! Poznaj 5 zwyczajów, które mogą Cię zaskoczyć!

Nie popełnij faux-pas zagranicą! Poznaj 5 zwyczajów, które mogą Cię zaskoczyć!

Wybierając się zagranicę musisz pamiętać, że nie wszystkie akceptowane w Twoim kraju gesty i zachowania mogą spotkać się z aprobatą cudzoziemców. Co więcej, zachowania pozytywnie odbierane w Twoim kręgu kulturowym mogą zostać zinterpretowane jako niegrzeczne w innej części świata.

Co zrobić, żeby dobrze poczuć się zagranicą i przez pomyłkę nie obrazić miejscowych?

Poznaj 5 zagranicznych zwyczajów, które mogą Cię zaskoczyć!

Japonia – Głośne jedzenie

W większości krajów europejskich przywiązuje się dość dużo uwagi do ,,odpowiedniego” zachowania przy spożywaniu posiłku. Dobre maniery nakazują ciche jedzenie i picie, z zamkniętymi ustami. W Japonii sprawa ma się nieco inaczej. Siorbanie przy jedzeniu jest czymś bardzo mile widzianym. Mieszkańcy tego kraju okazują w ten sposób zadowolenie ze smaku zaserwowanego posiłku.

Chiny – Problematyczny zegarek

Choć wielu krajach dawanie zegarka w prezencie jest uznawane za miłe i ekskluzywne, to wystrzegajmy się tego w Chinach. Z pewnością wręczenie tego drogiego prezentu nie poprawi naszych relacji osobistych czy biznesowych z żadnym Chińczykiem. Zgodnie z chińskimi przesądami, zegarek traktowany jest jako narzędzie, które odlicza czas do śmierci. W języku chińskim ,,podarować zegarek” to ,,iść na pogrzeb”. Jeśli więc nie chcemy w wyraźny sposób zasugerować naszej niechęci dla drugiej osoby, unikajmy w Chinach zegarka jako prezentu.

Malezja – Zdradliwy róż

Malezja to niezwykle barwny kraj. Cudzoziemców nie zdziwi więc pewnie różowy kolor autobusu czy wagonu metra i pociągu. Róż może okazać się jednak bardzo zdradliwy, szczególnie dla mężczyzn. W Malezji tym kolorem oznaczona jest w komunikacji publicznej strefa przeznaczona dla kobiet. Kobiety same decydują czy poruszają się koedukacyjnym wagonem czy też tym, przeznaczonym szczególnie dla nich. Naruszenie kobiecej strefy różu jest bardzo niegrzeczne i źle widziane.

Tajlandia – Tabu głowy

W Tajlandii wystrzegajmy się dotykania kogoś i głaskania po głowie. Głowa to miejsce całkowicie zakazane. To święta część ciała, w której mieszka dusza. Zakaz ten może okazać się szczególnie problematyczny dla mężczyzn, którym trudno nieraz oprzeć się urokowi miejscowych kobiet. Uważać muszą jednak i panie, które powinny kontrolować swe dłonie w przypadku napotkania przesłodkiego tajskiego dziecka.

##

Indonezja – Zakazana dłoń

To z pewnością nie raj dla leworęcznych. Lewa dłoń jest tu niemal wyłączona ze społecznego obiegu. Służy ona głównie do higieny. Jeszcze w wielu miejscach w Indonezji nie używa się papieru toaletowego. Zastępują go pojemniki z wodą, z których można skorzystać, ale tylko lewą ręką. Lewa dłoń jest nieczysta. Nie można jej podawać nikomu, spożywać nią jedzenia czy przekazywać innej osobie przedmiotów.

Rozpocznij naukę języka teraz. Zajmuje to tylko 15 minut dziennie!Zobacz nasze pozostałe artykuły


Rozpocznij naukę języka

Krok 1/3: Wypełnij poniższy formularz, aby rozpocząć naukę języka

Wybierz z listy swój kraj zamieszkania
×

Podoba Ci się to, co czytasz?

Zaczekaj! Zanim wyjdziesz, chcemy Ci coś podarować

Zapisz się na newsletter i otrzymuj powiadomienia o nowych ciekawych artykułach wprost do Twojej skrzynki.

Zapisz się na newsletter i otrzymuj powiadomienia o nowych ciekawych artykułach wprost do Twojej skrzynki.

Tylko teraz, w podziękowaniu za zapisanie się do newslettera otrzymasz całkowicie za darmo e-booka o nauce języków obcych (zwykle sprzedajemy go za 49 USD!).

Dowiesz się z niego między innymi:

  • Czy można nauczyć się języka obcego w domu?
  • Jak szybko poszerzyć słownictwo?
  • Jakie są 3 drogi do pokonania lenistwa w nauce języków obcych?

Nie wysyłamy SPAMu. Otrzymasz od nas nie więcej niż 2 wiadomości w tygodniu.