Sposób na utrzymanie mózgu w formie? Nauka języków!

Naucz się nowych języków już dziś! Wybierz którego chcesz się uczyć:

Sposób na utrzymanie mózgu w formie? Nauka języków!

Sposób na utrzymanie mózgu w formie? Nauka języków!

Wcale nie musisz skończyć trzech kierunków na dwóch uczelniach, aby utrzymać twój mózg w formie i zdrowiu. W tym artykule przekażemy kilka porad, jak można to zrobić.

Wiedziałeś, że nauka nowego języka lub stałe rozwijanie tych języków, którymi już władasz, może pomóc ci ominąć choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Alzheimera? Jak to możliwe? – Ktoś może zapytać. Jest tak dlatego, że stała nauka jest świetnym sposobem na utrzymanie aktywności mózgu.

Można śmiało powiedzieć, że nauka jest niczym siłownia dla twojego mózgu. Jeśli dostarczasz mu nową wiedzę i codziennie stajesz przed nowymi wyzwaniami, synapsy stale przekazują sygnał między neuronami w mózgu, co spowalnia proces starzenia i wzmacnia odporność na zaburzenia funkcji poznawczych.

Należy też wspomnieć, że im wcześniej zaczniemy ćwiczyć i wprowadzimy to do naszej codzienności, tym lepiej.

Dawno, dawno temu…

Jak tłumaczy Natalie Phillips, naukowiec odpowiedzialna za badanie polegające na przeprowadzenie rezonansu magnetycznego na ludziach w trakcie czytania książek, w trakcie lektury w mózgu powstaje „znaczący i zaskakujący wzrost przepływu krwi poza obszarami odpowiedzialnymi za ‘funkcje wykonawcze’, które zwykle są wiązane z zachowaniem skupienia na zadaniu”.

Czytanie jest zabawne i łatwe. Możesz czytać wyłącznie na tematy, które cię interesują lub próbować nowych rzeczy. Książki pobudzają wyobraźnię, dają nowe tematy do rozmów, pozwalają poznać romantyczne i smutne historie, a także umożliwiają ,,podróże w czasie” i osobiste poznanie przeszłości. Sam się możesz o tym przekonać i nawet nie musisz wydawać pieniędzy! Wystarczy pójść na spacer i wybrać się do najbliższej biblioteki, gdzie czekają na ciebie półki pełne książek. Wybierz coś albo zapytaj pana bibliotekarza bądź panią bibliotekarkę o radę.

Zagrajmy!

Gry to kolejny świetny i zabawny sposób na ćwiczenie mózgu. Wybór jest nieskończony: szachy, krzyżówki, Monopol, poker, Scrabble, sudoku… Każda gra, która zmusi cię do myślenia, jest dobrym wyborem. Spójrzmy choćby na szachy. Jest potwierdzone, że szachy rozwijają umiejętności intelektualne, logiczne, a także kreatywność. Ponadto zwiększają koncentrację i uwagę. Nie bez powodu uczy się ich w szkołach.

Dzień dobry, Buenos días, Good Morning, お早う

Mimo wszystko, jednym z najlepszych i najbardziej ekscytujących sposobów na utrzymanie mózgu aktywnym jest nauka nowego języka obcego. Każdy nowy język oznacza miliony nowych słów, dźwięków, zasad i elementów kultury. Wszystkie języki mają coś własnego, coś osobistego i oryginalnego – i wszystkie są interesujące! W trakcie nauki mózg jest stale bombardowany nowymi wiadomościami, które zmuszają go do pracy na najwyższych obrotach.

Nowy język otwiera wiele ścieżek kariery, ułatwia podróżowanie i poznawanie nowych ludzi, a także pozwala poznać świat z innej perspektywy. Całkowicie szczerze, niemożliwe jest wyliczenie wszystkich korzyści, które niesie za sobą nauka języków. A najlepsze w tym wszystkim jest to, że wszyscy możemy nauczyć się kolejnego, i jeszcze jedno, a później następnego… No właśnie, zapomnieliśmy wspomnieć, że to uzależnia!

To jak, pora na kolejne wyzwanie?

Rozpocznij naukę języka teraz. Zajmuje to tylko 15 minut dziennie!Zobacz nasze pozostałe artykuły


Rozpocznij naukę języka

Krok 1/3: Wypełnij poniższy formularz, aby rozpocząć naukę języka

Wybierz z listy swój kraj zamieszkania
×

Podoba Ci się to, co czytasz?

Zaczekaj! Zanim wyjdziesz, chcemy Ci coś podarować

Zapisz się na newsletter i otrzymuj powiadomienia o nowych ciekawych artykułach wprost do Twojej skrzynki.

Zapisz się na newsletter i otrzymuj powiadomienia o nowych ciekawych artykułach wprost do Twojej skrzynki.

Tylko teraz, w podziękowaniu za zapisanie się do newslettera otrzymasz całkowicie za darmo e-booka o nauce języków obcych (zwykle sprzedajemy go za 49 USD!).

Dowiesz się z niego między innymi:

  • Czy można nauczyć się języka obcego w domu?
  • Jak szybko poszerzyć słownictwo?
  • Jakie są 3 drogi do pokonania lenistwa w nauce języków obcych?

Nie wysyłamy SPAMu. Otrzymasz od nas nie więcej niż 2 wiadomości w tygodniu.