5 nietypowych faktów o Ameryce Południowej, o których nie wiedziałeś

Naucz się nowych języków już dziś! Wybierz którego chcesz się uczyć:

5 nietypowych faktów o Ameryce Południowej, o których nie wiedziałeś

5 nietypowych faktów o Ameryce Południowej, o których nie wiedziałeś

Ameryka Południowa to nie tylko różnorodność krajobrazów, niebywała gościnność tutejszych mieszkańców, ale przede wszystkim bogactwo kulturowe. Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy 5 ciekawostek, które poszerzą Twoją wiedzę o Ameryce Południowej i na pewno Cię zaskoczą!

Jezioro Błyskawic

Jezioro Maracaibo w Wenezueli może poszczycić się rekordem Guinessa w kategorii największej liczby błyskawic. Przez kilka miesięcy w ciągu roku, prawie każdej nocy zbiornik rozbłyska setkami wyładowań atmosferycznych. Fenomen służył ponoć hiszpańskim żeglarzom do nawigacji, poświata była widoczna nawet z morza karaibskiego i pełniła funkcję punktu orientacyjnego.

Święty Maradona

Nie jest zaskoczeniem, że w Ameryce Południowej piłkę nożną traktuje się bardzo poważnie, to niemalże świętość. Tutejsze rozgrywki mają bardzo długą tradycję. Pierwsze kluby piłkarskie powstawały w Argentynie czy Brazylii już na początku XIX wieku. Sakralność tego sportu nie jest jednak tylko przenośnią. Słynny Diego Maradona doczekał się swojego kościoła. Według wyznawców tej religii “El Diego”, został zesłany na ziemię przez samego Boga, a złoto zdobyte na mundialu w Meksyku jest tylko jednym z dowodów na święte pochodzenie napastnika. Każdy, kto chce zostać wyznawcą tej religii, musi przejść specjalny chrzest. Osoba poddawana temu rytuałowi przyjmuje odpowiednią pozycję i odbija piłkę głową i ręką, tak samo jak ich idol robił to w 1986 roku. Wyznawcami kościoła są m.in. Lionel Messi, Ronaldinho oraz czterdzieści tysięcy innych osób.

Brudne wybory

Wybory w Boliwii kierują się dość specyficznymi zasadami. W dzień wyborów obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży alkoholu. Nielegalne jest również organizowaniem masowych zgromadzeń, a w przypadku braku wzięcia udziału w głosowaniu, ustawa przewiduje możliwość nałożenia grzywny.

Rządzący wprowadzili także zasadę mającą na celu ukrócić proceder podwójnego głosowania przez jedną osobę. Podczas odbierania karty do głosowania trzeba włożyć palec do pojemnika z atramentem. Gdyby taka osoba chciała powtórnie zagłosować, można ją łatwo zdemaskować.

Świnka morska na talerzu

Dla wielu Europejczyków świnka morska to puchate zwierzę domowe, ale dla mieszkańców krajów Ameryki Południowej pyszne danie. Świnki są hodowane w Andach od ponad 5 tys. lat. Mięso świnki jest chude i ubogie w cholesterol. W smaku zaś przypomina królika lub kurczaka. Może być smażona, grillowana alba duszona. O długich tradycjach serwowania tego dania świadczy chociażby obraz Ostatnia Wieczerza z katedry w Cuzco, gdzie na stole, przed Jezusem i apostołami, leży właśnie świnka morska.

Święta Śmierć

W meksykańskich domach figurki Świętej Śmierci stoją obok obrazów Matki Boskiej czy katolickich świętych. Wierzą w nią przemytnicy narkotyków, prostytutki, ale przede wszystkim zwykli ludzie. Na ołtarzyku wierni stawiają jej słodycze, owoce, a także alkohol i papierosy. Podobno Święta Śmierć lubi też, gdy dmucha się na nią dymem marihuany. Szacuje się, że Santa Muerte ma w Meksyku 5 milionów wyznawców. Stanowi to 5% populacji kraju.

Rozpocznij naukę języka teraz. Zajmuje to tylko 15 minut dziennie!Zobacz nasze pozostałe artykuły


Rozpocznij naukę języka

Krok 1/3: Wypełnij poniższy formularz, aby rozpocząć naukę języka

Wybierz z listy swój kraj zamieszkania
×

Podoba Ci się to, co czytasz?

Zaczekaj! Zanim wyjdziesz, chcemy Ci coś podarować

Zapisz się na newsletter i otrzymuj powiadomienia o nowych ciekawych artykułach wprost do Twojej skrzynki.

Zapisz się na newsletter i otrzymuj powiadomienia o nowych ciekawych artykułach wprost do Twojej skrzynki.

Tylko teraz, w podziękowaniu za zapisanie się do newslettera otrzymasz całkowicie za darmo e-booka o nauce języków obcych (zwykle sprzedajemy go za 49 USD!).

Dowiesz się z niego między innymi:

  • Czy można nauczyć się języka obcego w domu?
  • Jak szybko poszerzyć słownictwo?
  • Jakie są 3 drogi do pokonania lenistwa w nauce języków obcych?

Nie wysyłamy SPAMu. Otrzymasz od nas nie więcej niż 2 wiadomości w tygodniu.