Czy Dzień Matki powinien zostać zakazany?

Naucz się nowych języków już dziś! Wybierz którego chcesz się uczyć:

Czy Dzień Matki powinien zostać zakazany?

Czy Dzień Matki powinien zostać zakazany?

Dzień Matki – według tradycji - to święto obchodzone jako wyraz szacunku dla wszystkich matek. Korzenie tego święta sięgają bardzo głęboko. Uważa się, że współczesne obchody biorą początek od kultu starożytnej bogini – matki. Była ona symbolem płodności.

Obecnie święto to – w większości przypadków - utraciło swój wymiar sakralny i jest uznawane raczej za wyjątkowy dzień, podczas którego pielęgnuje się pamięć o matkach.

Dzień Matki na całym świecie różni się nie tylko datą, ale także sposobem obchodzenia.

W kilkunastu krajach Europy i Azji Dzień Matki świętowany jest 8 marca, w dużej części krajów muzułmańskich 21 marca, w Wielkiej Brytanii i Irlandii w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, a najwięcej państw jako datę tego święta wybrało drugą niedzielę maja. W Polsce obchodzone jest ono 26 maja.

Jak świętuje się Dzień Matki?

Najczęstszym sposobem pielęgnowania pamięci o matkach jest obdarowywanie ich symbolicznymi prezentami. Kwiaty, słodycze, kosmetyki – to najczęściej wręczane prezenty.

Niektóre kraje postawiły jednak na bardziej spektakularne i specyficzne sposoby świętowania.

Chyba najhuczniej na całym świecie Dzień Matki obchodzi się w Tajlandii. 12 marca oddaje się część nie tylko wszystkim matkom, ale i świętuje urodziny monarchini – Królowej Sirikit.

Ulice i domy ozdabiane są flagami, światełkami, kwiatami, po ulicach przechadzają się procesje. Całość zwieńczona jest niesamowitym pokazem fajerwerków

W Meksyku Dzień Matki jest jednym z najważniejszych świąt. Rozpoczyna się oficjalną mszą na część Marii Panny, jako wzoru idealnej matki. Następnie kobiety obdarowywane są kwiatami. Nie są to jednak zwykłe bukiety. Zazwyczaj są one tak kosztowne, że zbiórka pieniędzy odbywa się nawet na kilka miesięcy przed 10 maja.

W Republice Południowej Afryki matki obdarowuje się goździkami. W drugą niedzielę maja dzieci – nie tylko te najmłodsze, ale i dorosłe - zakładają czerwone i różowe ubrania, aby uczcić swoje matki. Kolor ten zarezerwowany jest jednak tylko dla dzieci matek żyjących. Osoby, które utraciły matki zakładają białe ubrania.

W Peru obchody Dnia Matki odbywają się na cmentarzach. Gromadzą się tam całe rodziny, by uczcić pamięć matek, które już odeszły.

Kontrowersje wokół Dnia Matki

Mogłoby się wydawać, że tak przyjemne święto nikomu nie przeszkadza i nie godzi w niczyje uczucia. Nic bardziej mylnego! W ostatnich czasach w niektórych krajach toczy się ostra debata na temat powinności obchodzenia dnia matki.

W 2018 roku jedna z sieci brytyjskich supermarketów z przygotowała specjalne kartki z okazji Dnia Matki. Waitrose postanowił poszerzyć grono odbiorców życzeń, a przy okazji uniknąć ,,problematycznego” słowa ,,matka”. Wydrukowane na kartkach życzenia brzmiały więc: „Happy You Day” („Szczęśliwego Twojego Dnia”) w miejsce wcześniejszych „Happy Mother’s Day” („Szczęśliwego Dnia Matki”).

W ślad za siecią Waitrose podążyła inna sieć handlowa – Scribbler. Postanowiła ona zaadresować swoje kartki do osób transseksualnych i par jednopłciowych. Wprowadziła więc na rynek kartki z okazji Dnia Matki z napisami w stylu „Dwie mamy lepsze niż jedna” albo „Tato, dziękuję Ci za to, że jesteś wspaniałą mamą”.

Specyficzna forma życzeń to nie wszystko. Niektóre instytucje w ogóle postanowiły zanegować obchody Dnia Matki.

W jednej ze szkół podstawowych w Carmarthen w zachodniej Walii zakazano na przykład przygotowywania kartek z okazji Dnia Matki w godzinach lekcyjnych. Zerwano w ten sposób z ugruntowaną już tradycją. Spotkało się to z niezadowoleniem wielu rodziców. Dyrektor szkoły motywował swoją decyzję faktem, że część uczniów nie posiada matek i obchody tego święta w szkole są dla nich ciężkim przeżyciem emocjonalnym.

W 2017 roku szkoła w Mission w Kanadzie podjęła bardziej zdecydowane kroki. Do rodziców został wystosowany list z informacją o odwołaniu corocznych obchodów Dnia Matki ze względu na uszanowanie uczuć rodzin jednopłciowych i ich dzieci.

Nie jest to pierwszy taki przypadek w Kanadzie. W 2013 roku w innej szkole zlikwidowano zarówno Dzień Ojca, jak i Dzień Matki i zastąpiono do Dniem Rodziny. Argumentem znów był szacunek dla różnorodności.

Przeciwnicy obchodzenia Dnia Matki motywują swoją postawę w różny sposób. Szacunek dla nietradycyjnego modelu rodziny jest chyba jednak ostatnimi czasy najbardziej nośnym argumentem. Niektórzy jednak twierdzą, że poświęcanie matce tylko jednego dnia w roku jest wręcz dla niej obraźliwe. Szacunek matce powinno się oddawać przez całe życie. Inni twierdzą, że Dzień Matki jest jedynie marketingową pożywką. Najbardziej tego dnia zyskują nie matki, ale wszelkiego rodzaju sprzedawcy.

A Ty jak sądzisz? Czy powinniśmy świętować Dzień Matki?

Rozpocznij naukę języka teraz. Zajmuje to tylko 15 minut dziennie!Zobacz nasze pozostałe artykuły


Rozpocznij naukę języka

Krok 1/3: Wypełnij poniższy formularz, aby rozpocząć naukę języka

Wybierz z listy swój kraj zamieszkania
×

Podoba Ci się to, co czytasz?

Zaczekaj! Zanim wyjdziesz, chcemy Ci coś podarować

Zapisz się na newsletter i otrzymuj powiadomienia o nowych ciekawych artykułach wprost do Twojej skrzynki.

Zapisz się na newsletter i otrzymuj powiadomienia o nowych ciekawych artykułach wprost do Twojej skrzynki.

Tylko teraz, w podziękowaniu za zapisanie się do newslettera otrzymasz całkowicie za darmo e-booka o nauce języków obcych (zwykle sprzedajemy go za 49 USD!).

Dowiesz się z niego między innymi:

  • Czy można nauczyć się języka obcego w domu?
  • Jak szybko poszerzyć słownictwo?
  • Jakie są 3 drogi do pokonania lenistwa w nauce języków obcych?

Nie wysyłamy SPAMu. Otrzymasz od nas nie więcej niż 2 wiadomości w tygodniu.