5 zwyczajów wielkanocnych, które Cię zaskoczą!

Naucz się nowych języków już dziś! Wybierz którego chcesz się uczyć:

5 zwyczajów wielkanocnych, które Cię zaskoczą!

5 zwyczajów wielkanocnych, które Cię zaskoczą!

Wbijanie w siebie gwoździ, zrzucanie ciężkich garnków z balkonów, rodzinny wyjazd do parku rozrywki… Chrześcijanie mają zaskakujące sposoby świętowania Wielkanocy.

Oto 5 najbardziej zaskakujących wielkanocnych tradycji…

Ukrzyżowanie Na Filipinach

Około 80 procent Filipińczyków to katolicy. Wielkanoc jest więc jednym z najważniejszych świąt religijnych tego azjatyckiego kraju. W sposób szczególny obchodzony jest tu Wielki Piątek, który stanowi część lokalnego Święta Wielkiego Tygodnia. Tego dnia niektórzy Filipińczycy decydują się na wzięcie udziału w dość kontrowersyjnym rytualne. Do rozpiętych na wzgórzach krzyży przybija się wybranych mężczyzn. Rytuał jest dobrowolny, mężczyźni zgłaszają się jako ochotnicy. Szukają w tych praktykach odkupienia grzechów lub chcą w ten sposób podziękować za uratowanie życia, powrót do zdrowia itd. W ich ciało wbijane są długie gwoździe, a wszystkiemu przyglądają się tłumy wiernych. Święto to ma charakter niemalże festynu. Ma na celu odwzorowanie męki i śmierci Chrystusa. Choć jest ono potępiane przez filipiński kościół katolicki, to jego trwałość i popularność jest wręcz szokująca.

Spalanie i bicie Judasza w Brazylii

Jednym z elementów przygotowań do obchodów świąt Wielkiej Nocy w Brazylii jest tworzenie wizerunków Judasza Iskarioty naturalnej wielkości. Wykonuje się je głównie ze słomy i dekoruje w taki sposób, by były jak najbardziej realistyczne.

Podczas przyciągającego tłumy festiwalu, wizerunek ten jest chłostany, bity, a czasem nawet ostrzeliwany fajerwerkami. Następnie, podczas kulminacyjnego momentu obchodów, postać Judasza umieszczana jest na wielkim stosie i rytualnie palona.

Podróż do parku rozrywki Tierra Santa w Argentynie

W Argentynie istnieje park tematyczny, który w całości opiera się na odtwarzaniu otoczenia, w którym żył Jezus Chrystus.

Tierra Santa wzorowane jest na historycznym mieście Jeruzalem z okresu biblijnego. Podczas festiwalu wielkanocnego wielu ludzi udaje się do parku w Buenos Aires, aby zobaczyć rekonstrukcje Ostatniej Wieczerzy i Procesu Jezusa, a także obejrzeć na żywo realizację zmartwychwstania Chrystusa.

Spadające garnki na Korfu

Na wyspie Korfu w południe w sobotę wielkanocną ludzie zrzucają z okien i balkonów wielkie gliniane garnki wypełnione wodą. Rytuał jest podziwiany przez wiwatujące tłumy zebrane na dole, na ulicach miasta.

Nie wszyscy zgadzają się co do pochodzenia rytuału. Niektórzy uważają, że tradycja wywodzi się sprzed 400 lat, kiedy to władcy weneccy wyrzucali stare przedmioty, aby zrobić miejsce na te nowe. Inni twierdzą, że zwyczaj ma biblijne podstawy, związane ze zmartwychwstaniem, a wywoływany przez tłuczone garnki hałas ma rzekomo odstraszać diabła.

Toczenie jajka w Białym Domu

Toczenie jajka to tradycyjna gra wielkanocna popularna w Stanach Zjednoczonych.

W USA toczenie jajka jest corocznym wydarzeniem, które odbywa się w ogrodach Białego Domu w każdy Poniedziałek Wielkanocny. W grze biorą udział dzieci (do 13 roku życia) i ich rodzice. Gospodarzem imprezy jest prezydent Stanów Zjednoczonych i pierwsza dama.

Rozpocznij naukę języka teraz. Zajmuje to tylko 15 minut dziennie!Zobacz nasze pozostałe artykuły


Rozpocznij naukę języka

Krok 1/3: Wypełnij poniższy formularz, aby rozpocząć naukę języka

Wybierz z listy swój kraj zamieszkania
×

Podoba Ci się to, co czytasz?

Zaczekaj! Zanim wyjdziesz, chcemy Ci coś podarować

Zapisz się na newsletter i otrzymuj powiadomienia o nowych ciekawych artykułach wprost do Twojej skrzynki.

Zapisz się na newsletter i otrzymuj powiadomienia o nowych ciekawych artykułach wprost do Twojej skrzynki.

Tylko teraz, w podziękowaniu za zapisanie się do newslettera otrzymasz całkowicie za darmo e-booka o nauce języków obcych (zwykle sprzedajemy go za 49 USD!).

Dowiesz się z niego między innymi:

  • Czy można nauczyć się języka obcego w domu?
  • Jak szybko poszerzyć słownictwo?
  • Jakie są 3 drogi do pokonania lenistwa w nauce języków obcych?

Nie wysyłamy SPAMu. Otrzymasz od nas nie więcej niż 2 wiadomości w tygodniu.