Poligloci celebryci

Naucz się nowych języków już dziś! Wybierz którego chcesz się uczyć:

Poligloci celebryci

Poligloci celebryci

Poliglota to osoba władająca wieloma języki. Większość z nas uważa, że bycie poliglotą jest czymś niezwykle rzadkim. Gdy słyszymy, że ktoś mówi 5 czy 6 językami, od razu uznajemy go za osobę bardzo wykształconą i powiązaną z działalnością stricte naukową. Prawdą jest, że wielu wybitnych poliglotów to językoznawcy, tak jak – znający około 40 języków – Andrzej Gawroński. Lingwiści zawodowo zajmują się językami, trudno się więc dziwić, że władają wieloma z nich. Bycie poliglotą nie jest jednak zawsze powiązane z ciężkimi i pracochłonnymi studiami. Multilingiwizm bywa nawet przejawem choroby! Przykładem jest Daniel Paul Tammet, którego wyjątkowe zdolności językowe są związane z formą autyzmu, na którą cierpi Brytyjczyk.

Nie musisz jednak być geniuszem, profesorem uniwersyteckim ani cierpieć na określone schorzenia, by stać się poliglotą. Może Cię to zaskoczy, ale jest naprawdę wielu ludzi, którzy płynnie posługują się kilkoma językami. Niektórzy z nich z pewnością bardziej kojarzeni są z czerwonym dywanem niż salą uniwersytecką. Oto lista 5 poliglotów celebrytów:

Audrey Hepburn

Ikona Hollywood. Aktorka znana między innymi z filmu Śniadanie u Tiffany’ego. Przez wielu uznawana za najseksowniejszą kobietę świata. Audrey mówiła sześcioma językami: angielskim, włoskim, holenderskim, niemieckim, hiszpańskim i francuskim. Wielu z nich nauczyła się jeszcze w dzieciństwie. Urodziła się w Belgii, jako córka holenderskich baronów. Lata młodości spędziła w Belgii, Holandii i Anglii. Wtedy to najprawdopodobniej w stopniu biegłym opanowała francuski, angielski i holenderski. Jako znana aktorka występowała nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Filmy z jej udziałem kręcone były we Włoszech, Hiszpanii i Meksyku. Przez jakiś czas mieszkała w Rzymie. Odbywała wiele zagranicznych podróży w ramach swojej działalności na rzecz organizacji UNICEF.

Natalie Portman

Aktorka, laureatka Oscara za pierwszoplanową rolę w filmie Czarny łabędź. Zna sześć języków: hebrajski, angielski, francuski, japoński, hiszpański i niemiecki. Urodziła się w Izraelu, w Jerozolimie. W wieku 3 lat, przeniosła się wraz z rodzicami do Stanów Zjednoczonych. Od najmłodszych lat jest dwujęzyczna. Równolegle uczyła się angielskiego i hebrajskiego. Zamiłowanie do podróży, skłoniło ją do opanowania pozostałych 4 języków.

Penelope Cruz

Światowej sławy aktorka, znana między innymi z takich filmów jak_: Vanilla Sky_ czy Piraci z Karaibów. Za rolę w produkcji Woody’ego Allena Vicky Cristina Barcelona, została nagrodzona Oscarem. Penelope posługuje się biegle czterema językami: hiszpańskim, angielskim, francuskim i włoskim. Urodziła się na przedmieściach Madrytu. To w Hiszpanii stawiała swoje pierwsze aktorskie kroki. Nie ograniczyła się jednak do rodzimej kinematografii. Grała również w wielu francusko- i anglojęzycznych filmach.

Salma Hayek

Aktorka i reżyserka. Znana z takich filmów jak: Frida, Od zmierzchu do świtu czy Desperado. Zna cztery języki: hiszpański, angielski, arabski i portugalski. Urodziła się w Meksyku. Przodkowie jej ojca pochodzą z Libanu. Stąd u Salmy znajomośc arabskiego. Z tego języka wywodzi się też imię aktorki. W wieku 12 lat, na własną prośbę, została wysłana do Stanów Zjednoczonych, w celu pobierania dalszej nauki. Dzięki wystąpieniu w filmie u boku Antonio Banderasa, szybko podbiła Hollywood.

Romelu Lukaku

Piłkarz, zawodnik między innymi Manchesteru United oraz Interu Mediolan, gdzie występuje w roli napastnika. Mówi aż w siedmiu językach: angielskim, hiszpańskim, francuskim, niemieckim, holenderskim, portugalskim i lingala. Urodziła się w Belgii, jednak jego rodzina pochodzi z Konga. Liczne podróże i zagraniczne angaże sprzyjały poznawaniu nowych języków. We Włoszech zaadaptował się niezwykle szybko. Już po kilu tygodniach udzielił wywiadu w miejscowym języku.

Jak widać, znajomość języków obcych nie jest domeną jedynie lingwistów. Najważniejsza jest odpowiednia motywacja i praktyka. Nie musisz jednak przeprowadzać się do Stanów, by poznać angielski. W dobie internetu, przekraczanie granic jest czymś niezwykle prostym. I Ty możesz stać się poliglotą. Od którego języka zaczniesz swoją przygodę?

Rozpocznij naukę języka teraz. Zajmuje to tylko 15 minut dziennie!Zobacz nasze pozostałe artykuły


Rozpocznij naukę języka

Krok 1/3: Wypełnij poniższy formularz, aby rozpocząć naukę języka

Wybierz z listy swój kraj zamieszkania
×

Podoba Ci się to, co czytasz?

Zaczekaj! Zanim wyjdziesz, chcemy Ci coś podarować

Zapisz się na newsletter i otrzymuj powiadomienia o nowych ciekawych artykułach wprost do Twojej skrzynki.

Zapisz się na newsletter i otrzymuj powiadomienia o nowych ciekawych artykułach wprost do Twojej skrzynki.

Tylko teraz, w podziękowaniu za zapisanie się do newslettera otrzymasz całkowicie za darmo e-booka o nauce języków obcych (zwykle sprzedajemy go za 49 USD!).

Dowiesz się z niego między innymi:

  • Czy można nauczyć się języka obcego w domu?
  • Jak szybko poszerzyć słownictwo?
  • Jakie są 3 drogi do pokonania lenistwa w nauce języków obcych?

Nie wysyłamy SPAMu. Otrzymasz od nas nie więcej niż 2 wiadomości w tygodniu.