10 najpiękniejszych kościołów na świecie

Naucz się nowych języków już dziś! Wybierz którego chcesz się uczyć:

10 najpiękniejszych kościołów na świecie

10 najpiękniejszych kościołów na świecie

Kiedy budujesz Bogu świątynie, zależy ci na tym, żeby dobrze się prezentowała. Budowa jest czasochłonnym (czasami zajmuje nawet 800 lat) i wymagającym procesem, jednak bez cienia wątpliwości można stwierdzić, że niektóre kościoły są najbardziej inspirującymi i najpiękniejszymi dziełami sztuki wykonanymi przez człowieka. Oto nasza lista najpiękniejszych kościołów na świecie.

1. Katedra Notre-Dame, Francja

Notre-Dame to gotycko-romańska katedra katolicka znajdująca się na wyspie na Sekwanie, zwanej Île de la Cité w 4. okręgu Paryża. W skarbcu katedry przechowywane są relikwie rzekomej korony cierniowej.

Budowa katedry, która trwała ponad 180 lat, rozpoczęła się w roku 1163 i zakończyła się w 1345. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych katedr, a przy tym jeden z największych budynków religijnych na świecie, została wybudowana w stylu gotycko-romańskim, a jej dwie wieże mierzą 69 metrów i aby dotrzeć na ich szczyt trzeba pokonać 387 schodków. Zewnętrzne mury są ozdobione licznymi posągami, a wnętrze kościoła zapiera dech w piersiach. W południowej wieży znajduje się ważący 13 ton dzwon Emmanuel, największy z dzwonów katedry.

Niestety 15 kwietnia 2019 roku, w trakcie trwających renowacji, dach Notre-Dame stanął w ogniu. Około piętnastogodzinny pożar spowodował znaczne zniszczenia katedry.

2. Sagrada Familia, Hiszpania

Temple Expiatori de la Sagrada Família, powszechnie znana jako Sagrada Familia, to pokaźnych rozmiarów secesyjny kościół katolicki w Barcelonie. Kościół został zaprojektowany przez katalońskiego artystę Antoniego Gaudíego (1852–1926). Mimo że kościół nadal jest w budowie, został już umieszczony na liście światowego dziedzictwa UNESCO, a w listopadzie 2010 papież Benedykt XVI dokonał konsekracji kościoła i nadał mu status bazyliki mniejszej.

Wiedziałeś, że pierwszy projekt kościoła nie został przygotowany przez Gaudiego? Budowa rozpoczęła się w 1882 i dopiero rok później, w 1883, słynny kataloński projektant przejął projekt i zmienił go zgodnie ze swoim stylem, który łączył gotyk ze stylem secesyjnym.

3. Sobór Wasyla Błogosławionego, Rosja

Sobór Wasyla Błogosławionego, zwany również Soborem Opieki Matki Bożej na Fosie, znajduje się w Moskwie i wyznacza dokładny środek stolicy kraju. Świątynia została wybudowana w 1561 roku za rządów Iwana Groźnego i odznacza się na tle innych cerkwi dużą paletą kolorów. Sobór, który w 1990 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, z pewnością jest jednym z najsłynniejszych budynków religijnych na świecie i otrzymał gażę w wielu filmach producentów z całego świata.

4. Hagia Sophia, Turcja

Hagia Sophia w przeszłości była świątynią chrześcijańską w Cesarstwie Bizantyńskim, następnie została przekształcona w meczet po zdobyciu Stambułu (wcześniej zwanego Konstantynopolem) przez Turków w 1452 roku, a od 1934 do dzisiaj pełni rolę muzeum. Budynek powstał w 537 roku naszej ery na początku średniowiecza i zyskał swoją sławę za sprawą niesamowitej, wielkiej kopuły. Wówczas był to największy budynek na świecie i prawdziwy inżynieryjny cud. Uważa się, że jego konstrukcja zmieniła historię architektury, a sam budynek za uosobienie architektury bizantyjskiej.

5. Solna katedra, Kolumbia

Solna katedra w Zipaquirá, w niewielkim miasteczku oddalonym nieopodal stolicy Kolumbii, to podziemny kościół katolicki znajdujący się ponad 200 metrów pod ziemią w kopalni soli w górze Cundinamarca. Solna katedra jest często odwiedzana przez turystów, lecz jest także celem pielgrzymek dla wiernych. Jest podzielona na trzy nawy, które symbolizują narodziny, życie oraz śmierć Jezusa. Ikony, dekoracje oraz detale architektoniczne zostały ręcznie wyrzeźbione w skale halitowej.

6. Bazylika Las Lajas, Kolumbia

Sanktuarium Matki Boskiej Różańcowej Na Skałach w Ipiales można znaleźć blisko granicy Kolumbii z Ekwadorem w departamencie Nariño.

Inspiracją do powstania kościoła było rzekome cudowne objawienie się Marii Panny w 1753 roku, co zapoczątkowało pielgrzymki wiernych do tego miejsca.

Pierwsza świątynia została wybudowana w połowie XVIII wieku ze słomy i drewna. Zastąpił ją nowy, większy budynek w 1802 roku, który został połączony mostem z drugą stroną kanionu.

Aktualny kościół w stylu neogotyckim został wybudowany w latach 1916-1949.

7. Cminda Sameba, Gruzja

Klasztor nazywany popularnie Kościołem Świętej Trójcy znajduje się w pobliżu wioski Gergeti w Gruzji. Kościół jest położony na wzgórzu, na wysokości 2170 m n.p.m., na lewym brzegu rzeki Terek, a nad nim góruje szczyt Kazbek.

Cminda Sameba została wybudowana w XIV wieku i to jedyny kościół w prowincji z kopułą z krzyżem. Swoją sławę zawdzięcza swojemu odizolowanemu położeniu w stromych górach i przepięknemu krajobrazowi.

8. Hallgrimskirkja, Islandia

Kościół Hallgrímura to luterański kościół parafialny w Reykjavíku, stolicy Islandii. Ma 74,5 metra wysokości, co czyni go najwyższym kościołem w Islandii oraz szóstą najwyższą konstrukcją w kraju po maszcie radiowym nadajnika długofalowego w miejscowości Hellissandur, masztach radiowych marynarki wojennej USA w mieście Grindavík, nadajniku długofalowym Eiðar i wieży Smáratorg.

Kościół nosi imię islandzkiego poety i duchownego Hallgrímura Péturssona (1614-1674), autora Hymnów pasyjnych. Projekt autorstwa architekta państwowego Guðjóna Samúelssona został zlecony w 1937 roku. Mówi się, że zaprojektował go tak, aby przypominał płynące strumienie lawy. Budowa zajęła 38 lat. Prace rozpoczęły się w 1945 roku, a dobiegły końca w 1986, jednakże charakterystyczna wieża została ukończona na długo przed faktycznym ukończeniem prac.

9. Kaplica Świętego Krzyża, Stany Zjednoczone

W górach Red Rocks w miejscowości Sedona w stanie Arizonie znajduje się katolicka kaplica wzniesiona w roku 1956. To, co czyni ją wyjątkową, jest fakt, że została „wbudowana” w zbocze skalistego wzgórza na środku pustyni.

Kaplicę zaprojektowała oraz zleciła jej budowę miejscowa farmerka i rzeźbiarka Marguerite Brunswig Staude.

W 2007 roku Kaplica Świętego Krzyża została wybrana jednym z siedmiu cudów stworzonych przez człowieka w Arizonie.

10. Katedra Świętego Sebastiana, Brazylia

Rzymskokatolicka katedra zwana czasami Nową Katedrą to jeden z trzech symboli Rio de Janeiro, stolicy Brazylii, obok Głowy Cukru i słynnego pomnika Chrystusa Zbawiciela. Wnętrze katedry bardziej przypomina stadion niż budowlę religijną.

Nowa Katedra znajduje się w sercu miasta. Liczy sobie 75 metrów wysokości a jej stożkowa forma ma średnicę wewnętrzną 96 metrów i 106 metrów zewnętrznej. Powierzchnia wewnątrz wynosi 8 tysięcy metrów kwadratowych, na których zmieścić można 5 tysięcy miejsc siedzących, a liczba miejsc stojących wynosi 20 tysięcy.

Budynek został zaprojektowany przez Edgara de Oliveira da Fonseca w nowoczesnym stylu inspirowanym piramidami Majów.

Rozpocznij naukę języka teraz. Zajmuje to tylko 15 minut dziennie!Zobacz nasze pozostałe artykuły


Rozpocznij naukę języka

Krok 1/3: Wypełnij poniższy formularz, aby rozpocząć naukę języka

Wybierz z listy swój kraj zamieszkania
×

Podoba Ci się to, co czytasz?

Zaczekaj! Zanim wyjdziesz, chcemy Ci coś podarować

Zapisz się na newsletter i otrzymuj powiadomienia o nowych ciekawych artykułach wprost do Twojej skrzynki.

Zapisz się na newsletter i otrzymuj powiadomienia o nowych ciekawych artykułach wprost do Twojej skrzynki.

Tylko teraz, w podziękowaniu za zapisanie się do newslettera otrzymasz całkowicie za darmo e-booka o nauce języków obcych (zwykle sprzedajemy go za 49 USD!).

Dowiesz się z niego między innymi:

  • Czy można nauczyć się języka obcego w domu?
  • Jak szybko poszerzyć słownictwo?
  • Jakie są 3 drogi do pokonania lenistwa w nauce języków obcych?

Nie wysyłamy SPAMu. Otrzymasz od nas nie więcej niż 2 wiadomości w tygodniu.