Unikalne słowa. Nie znajdziesz ich w żadnym innym języku!

Naucz się nowych języków już dziś! Wybierz którego chcesz się uczyć:

Unikalne słowa. Nie znajdziesz ich w żadnym innym języku!

Unikalne słowa. Nie znajdziesz ich w żadnym innym języku!

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z ogromnej ilości istniejących na świecie języków. Nie wszyscy jednak wiedzą, że te języki różnią się od siebie znacznie bardziej, niż moglibyśmy przypuszczać. Zaczynając się uczyć danego języka zawsze porównujemy go do naszego rodzimego. Wychodzimy z założenia, że należy dosłownie nauczyć się obcych odpowiedników znanego już nam słownictwa. Uczymy się więc części ciała w danym języku, wyposażenia domu, nazw potraw. Ale czy rzeczywiście jest to takie proste?

Otóż naukowcy już od początku XX wieku próbowali zwrócić naszą uwagę na nieprzekładalność niektórych pojęć. Wszyscy chyba słyszeli o tym, że Eskimosi mają ok. 40 określeń na śnieg. Jest to mit, ale niesie w sobie cząstkę prawdy.

W każdym języku znajdują się takie słowa, których odniesień próżno szukać w naszej mowie ojczystej. Są to słowa ściśle związane ze sposobem myślenia innych ludzi oraz ich kulturą. Nierzadko też w danym języku występują opisy pewnych warunków i zjawisk, z którymi na co dzień spotykają się określone grupy społeczne. Stąd rzeczywiście w niektórych językach możemy spotkać kilka, a nawet kilkanaście określeń na renifera.

Poniżej podajemy przykłady słów, które są charakterystyczne tylko dla danego języka. Nie sposób odnaleźć ich odpowiedników gdzie indziej. Do wytłumaczenia tych słów używamy więc bardziej skomplikowanych opisów. Zastanówcie się czy te przykłady mówią Wam coś o kulturze i mentalności ludzi, którzy ich używają!

1. Uteplis

Słowo pochodzi z języka norweskiego. Nie oznacza ono jednak ani śniegu, ani renifera czy też łososia. To opis bardzo przyjemnego zwyczaju. Uteplis to nic innego, jak picie piwa na dworze w słoneczny dzień.

2. Schilderwald

Nasz przykład numer 2 pochodzi z zachodniej Europy, a dokładnie z Niemiec. Niech nie zmyli Was upodobanie tej nacji to spożywania piwa. Słowo nie ma gastronomicznego charakteru. Nie jest też związane z słynnym niemieckim porządkiem. Wręcz przeciwnie, Schilderwald to gąszcz znaków, ulica, na której znajduje się tyle znaków, że można się łatwo zgubić od ich nadmiaru.

3. Tsundoku

Tym razem zmieniamy klimat na bardziej orientalny. Słowo pochodzi bowiem z języka japońskiego. Jeśli jednak myślisz, że jest to jakiś rodzaj ryby, sushi, nazwa samochodu czy części elektronicznej to grubo się mylisz. Słowa to dotyczy czynności bardziej tradycyjnej. Tsundoku to namiętne kupowanie książek, ale takich, których się potem nie czyta.

4. Iktsuarpok

Tym razem znów przenosimy się na daleką północ. Słowo pochodzi z języka inuktitut. Jeśli pomyślałeś o zasypanym śniegiem odludziu, którego nikt nie odwiedza poza dzikimi zwierzętami, to chyba się mylisz. Iktsuarpok oznacza przeczucie, że ktoś się zbliża, które sprawia, że należy podejść do drzwi albo okna.

5. Culaccino

Tym razem przenosimy się do ciepłego śródziemnomorskiego kraju. Kolejne unikalne słowo pochodzi z Włoch. Jeśli masz teraz przed oczami kawiarnie z ogródkami na zabytkowych ulicach oraz ludzi jedzących spaghetti i pizzę, pijących kawę i wino to…. Jesteś całkiem blisko! Culaccino oznacza ślad, który pozostawia po sobie na stole mokra szklanka.

Czy w Twoim języku też są jakieś unikalne słowa? Podziel się nimi z nami!

Rozpocznij naukę języka teraz. Zajmuje to tylko 15 minut dziennie!Zobacz nasze pozostałe artykuły


Rozpocznij naukę języka

Krok 1/3: Wypełnij poniższy formularz, aby rozpocząć naukę języka

Wybierz z listy swój kraj zamieszkania
×

Podoba Ci się to, co czytasz?

Zaczekaj! Zanim wyjdziesz, chcemy Ci coś podarować

Zapisz się na newsletter i otrzymuj powiadomienia o nowych ciekawych artykułach wprost do Twojej skrzynki.

Zapisz się na newsletter i otrzymuj powiadomienia o nowych ciekawych artykułach wprost do Twojej skrzynki.

Tylko teraz, w podziękowaniu za zapisanie się do newslettera otrzymasz całkowicie za darmo e-booka o nauce języków obcych (zwykle sprzedajemy go za 49 USD!).

Dowiesz się z niego między innymi:

  • Czy można nauczyć się języka obcego w domu?
  • Jak szybko poszerzyć słownictwo?
  • Jakie są 3 drogi do pokonania lenistwa w nauce języków obcych?

Nie wysyłamy SPAMu. Otrzymasz od nas nie więcej niż 2 wiadomości w tygodniu.