5 zwyczajów noworocznych, które Cię zaskoczą!

Naucz się nowych języków już dziś! Wybierz którego chcesz się uczyć:

5 zwyczajów noworocznych, które Cię zaskoczą!

5 zwyczajów noworocznych, które Cię zaskoczą!

Sylwester to dla wielu długo wyczekiwany dzień w roku. W tym czasie odbywają się huczne imprezy, podczas których wita się Nowy Rok. Pięknie przystrojone sale balowe, domówki, imprezy klubowe oraz błyszczące kreacje, balony i fajerwerki to najczęstszy obraz tej wyjątkowej nocy.

Można jednak inaczej.

Oto 5 tradycji noworocznych, o których wcześniej nie słyszałeś!

RPA - Niebezpieczne porządki

W Johannesburgu obchody nowego roku związane są z pozbywaniem się tego co stare i niepotrzebne. Jest to symboliczne przejście od starego do nowego. W tym czasie mieszkańcy pozbywają się z domów wielu sprzętów, takich jak zepsute czy przestarzałe radia, telewizory. I nie byłoby nic w tym złego, gdyby nie to, że owe porządki mogą okazać się dość tragiczne w skutkach. Niektórzy mieszkańcy wyrzucają swoje – czasem wielkogabarytowe – śmieci z okien wprost na ulicę.

Dania – Kruche szczęście

Noc sylwestrowa w Dania jest głośna nie tylko za sprawą fajerwerków. W tym czasie Duńczycy masowo przystępują do tłuczenia talerzy o drzwi swoich sąsiadów. Nie są to jednak akty wandalizmu spowodowane nadmiernym spożyciem alkoholu, ale wyraz ogromnej sympatii. Mieszkańcy tego kraju wierzą, że szkło tłucze się na szczęście. Im więcej więc pod drzwiami odłamków, tym bardziej lubiany jesteś.

Szkocja – Płonące miasto

Szkocki sylwester nazywa się Hogmanay i trwa aż cztery dni. W Edynburgu zaczyna się 30 grudnia. Przez miasto przechodzi wtedy wielka parada z pochodniami. Zwieńczeniem pochodu po historycznym centrum miasta jest spalenie łodzi wikingów. Zabawom towarzyszą też liczne koncerty i jeden z największych w Europie pokazów sztucznych ogni.

Brazylia – Dary dla oceanu

W Brazylii sylwestrowy dress code to biel. Uznawana jest ona za kolor szczęścia. W Rio de Janeiro Sylwestra świętuje się na plaży. Wieli mieszkańców i turystów przynosi ze sobą kwiaty albo kosmetyki i wrzuca je przed północą do oceanu. To symboliczna ofiara dla bogini mórz - Yemanji, postaci wywodzącej się z dawnych afrykańskich wierzeń.

Ekwador – Rzeź kukiełek

Ekwadorczycy szyją na ten czas - Años Viejos, czyli kukły symbolizujące stary rok. Wykonane są one z papieru czy słomy i wypełnione są petardami. Nierzadko przypominają realne postaci, np. nielubianych polityków. Są one symbolem wszystkiego złego, co wydarzyło się w obecnym roku. O północy mieszkańcy Ekwadoru podpalają niechciane kukły, by wolni od nich i wszelkich zmartwień wejść w Nowy Rok.

Rozpocznij naukę języka teraz. Zajmuje to tylko 15 minut dziennie!Zobacz nasze pozostałe artykuły


Rozpocznij naukę języka

Krok 1/3: Wypełnij poniższy formularz, aby rozpocząć naukę języka

Wybierz z listy swój kraj zamieszkania