Jak walczyć z prokrastynacją?

Naucz się nowych języków już dziś! Wybierz którego chcesz się uczyć:

Jak walczyć z prokrastynacją?

Jak walczyć z prokrastynacją?

Być może jesteś niewolnikiem prokrastynacji. Tworzysz szczegółowe listy to do, po czym znajdujesz mnóstwo powodów, aby unikać realizacji kolejnego zadania. Tracisz w ten sposób mnóstwo czasu, ostatecznie robiąc najwyżej jedną rzecz z długiej listy priorytetów…

Oto trzy przykazania efektywnej pracy, dzięki którym unikniesz prokrastynacji.  Możesz stosować się do nich zarówno w trakcie nauki, jak i na co dzień, dla lepszego zarządzania czasem.

Nie twórz list.

Wiem, że stworzenie szczegółowej listy „do zrobienia” daje satysfakcję, ale nie oszukujmy się. Kiedy dzień minie, a większość listy będzie niezrealizowana, poczujesz frustrację i wyrzuty sumienia.

Listy same w sobie nie są złe – element, który musisz wyeliminować, to stawianie sobie zbyt wygórowanych wymagań. Takich, jak „nauczę się dzisiaj tysiąca nowych słówek!”.

Nie rób wszystkiego na raz.

To zalecenie również łączy się z nadmiarem naszych ambicji. Nie narzucaj sobie za szybkiego tempa i zbyt dużej ilości materiału. Nie musisz jednego wieczoru siadać do słówek, gramatyki, scenek na poczcie i wypełniania papierów urzędowych po koreańsku.
Wybierz jeden temat przewodni lub jeden zakres materiału, który cię interesuje, i skup się na nim.

Wyłącz rozpraszacze.

Rozpraszacze to największy sprzymierzeniec prokrastynacji. Społeczeństwo niemal „wytrenowało” nas do tego, abyśmy byli zawsze dostępni. Nieustannie zalogowani do mediów społecznościowych, sprawdzający pocztę biurową w weekendy… wieczne bycie on line nie tylko sprzyja prokrastynacji, ale też obniża nasz komfort życia.

Powiedz sobie: od tej chwili, przez całe 20 minut będę uczyć się angielskiego. Ale najpierw usuń ze swojego otoczenia wszystkie rozpraszacze. Wyłącz facebooka i telewizor, telefon schowaj do szuflady.

Nie wyciszaj go, bo zamiast nauki będziesz się zastanawiać, czy masz nieodebrane połączenia.

Jeżeli i to nie pomaga, wyjdź z domu.

Jesteś rodzicem? Zostaw dzieci pod opieką partnera/partnerki, babci albo opiekunki i wyjdź na krótki spacer. Na pewno niedaleko masz chociażby skwer, gdzie możesz usiąść i wysłuchać nagrania z lektorem. I nie wstydź się – nikogo nie będzie interesowało, że właśnie mierzysz się z Future Perfect Continuous.

Rozpocznij naukę języka teraz. Zajmuje to tylko 15 minut dziennie!Zobacz nasze pozostałe artykuły


Rozpocznij naukę języka

Krok 1/3: Wypełnij poniższy formularz, aby rozpocząć naukę języka

Wybierz z listy swój kraj zamieszkania
×

Podoba Ci się to, co czytasz?

Zaczekaj! Zanim wyjdziesz, chcemy Ci coś podarować

Zapisz się na newsletter i otrzymuj powiadomienia o nowych ciekawych artykułach wprost do Twojej skrzynki.

Zapisz się na newsletter i otrzymuj powiadomienia o nowych ciekawych artykułach wprost do Twojej skrzynki.

Tylko teraz, w podziękowaniu za zapisanie się do newslettera otrzymasz całkowicie za darmo e-booka o nauce języków obcych (zwykle sprzedajemy go za 49 USD!).

Dowiesz się z niego między innymi:

  • Czy można nauczyć się języka obcego w domu?
  • Jak szybko poszerzyć słownictwo?
  • Jakie są 3 drogi do pokonania lenistwa w nauce języków obcych?

Nie wysyłamy SPAMu. Otrzymasz od nas nie więcej niż 2 wiadomości w tygodniu.