Korpomowa – mast have każdej pracy biurowej!

Naucz się nowych języków już dziś! Wybierz którego chcesz się uczyć:

Korpomowa – mast have każdej pracy biurowej!

Korpomowa – mast have każdej pracy biurowej!

Zaczynasz właśnie pracę w nowej firmie. Stresujesz się nowym otoczeniem, obowiązkami. Po prostu nie wiesz czy sobie poradzisz. Dodatkowo Twoi współpracownicy i przełożeni posługują się dziwnymi, niezrozumiałymi terminami. Nie przejmuj się! To tylko tzw. korpomowa.

To rodzaj slangu, którym posługuje się obecnie większość firm. Nie jesteś wyjątkiem, każdy musiał kiedyś uczyć się tego specyficznego języka od podstaw. Udowodnimy, że można opanować ten slang w bardzo krótkim czasie. Przedstawiamy kilka najczęściej używanych w komunikacji firmowej wyrażeń.

Już nie musisz obawiać się, że wyjdziesz na ignoranta!

ASAP

Jedno z najczęstszych korporacyjnych zwrotów. Stało się tak popularne, że weszło również do mowy potocznej. To skrót od angielskiego „as soon as possible”, czyli „tak szybko, jak to możliwe”. Najczęściej pojawia się przy wyznaczanych nam terminach wykonania zadania.

FYI

Zastanawiałeś się co oznaczają te dziwne 3 litery w korespondencji mailowej? To znów skrót od FYI „for your information”. Oznacza dosłownie „dla Twojej wiadomości”. FYI pojawia się zazwyczaj przy informacjach, które nie wymagają Twojej bezpośredniej reakcji, ale o których powinieneś wiedzieć.

Open space

Otwarta przestrzeń biurowa, bez podziału na zamykane pokoje. Na jednej dużej przestrzeni znajduje się wiele biurek, przy których wszyscy pracują.

Target

Dosłownie oznacza po angielsku „cel”. Używany jest w dwóch znaczeniach. Jako pracownik masz np. wyznaczony jakiś target na dany miesiąc, czyli pewną normę, którą powinieneś wypracować w tym czasie. Target może oznaczać też grupę docelową, tj. klientów, do których kierowany będzie dany produkt, usługa itd.

Deadline

Każde wyznaczone nam w firmie zadanie musi mieć również wyznaczony termin realizacji. Jeśli więc przełożony zleca nam zrobienie projektu najpóźniej na ostatni dzień danego miesiąca, to ten właśnie dzień jest deadlinem.

Feedback

Informacja zwrotna. Jeden z podstawowych elementów udanej współpracy. Jeśli wykonamy jakieś zadanie, projekt, prezentację, od naszego przełożonego powinniśmy oczekiwać oceny naszej pracy, czyli feedbacku. Dzięki temu wiemy czy spełniamy oczekiwania naszego przełożonego i ewentualnie, co mamy poprawić w naszym działaniu.

PR

Od angielskiego „public relations”. Określa relacje jakie łączą daną firmę/markę z otoczeniem, jak postrzegana jest na zewnątrz. Osoby pracujące w dziale PR odpowiadają za dobry wizerunek firmy.

CRM

Skrót od angielskiego “customer relationship management”, czyli “zarządzania relacji z klientami”. Zazwyczaj odnosi się do systemu informatycznego, który zbiera dane i umożliwia kontakt z klientem.

CEO

Na koniec coś od czego powinno się zaczynać. W końcu warto wiedzieć kto jest Twoim szefem 😊. To skrót od „chief executive oficer” i oznacza po prostu prezesa.

Rozpocznij naukę języka teraz. Zajmuje to tylko 15 minut dziennie!Zobacz nasze pozostałe artykuły


Rozpocznij naukę języka

Krok 1/3: Wypełnij poniższy formularz, aby rozpocząć naukę języka

Wybierz z listy swój kraj zamieszkania
×

Podoba Ci się to, co czytasz?

Zaczekaj! Zanim wyjdziesz, chcemy Ci coś podarować

Zapisz się na newsletter i otrzymuj powiadomienia o nowych ciekawych artykułach wprost do Twojej skrzynki.

Zapisz się na newsletter i otrzymuj powiadomienia o nowych ciekawych artykułach wprost do Twojej skrzynki.

Tylko teraz, w podziękowaniu za zapisanie się do newslettera otrzymasz całkowicie za darmo e-booka o nauce języków obcych (zwykle sprzedajemy go za 49 USD!).

Dowiesz się z niego między innymi:

  • Czy można nauczyć się języka obcego w domu?
  • Jak szybko poszerzyć słownictwo?
  • Jakie są 3 drogi do pokonania lenistwa w nauce języków obcych?

Nie wysyłamy SPAMu. Otrzymasz od nas nie więcej niż 2 wiadomości w tygodniu.