Jak pokonać barierę mówienia w obcym języku?

Naucz się nowych języków już dziś! Wybierz którego chcesz się uczyć:

Jak pokonać barierę mówienia w obcym języku?

Jak pokonać barierę mówienia w obcym języku?

Ucz się na głos

Pierwszym krokiem, aby przestać bać się rozmowy w języku obcym, jest przyzwyczajenie się do mówienia w tym języku. Osłuchaj się… sam ze sobą.
Ucząc się, powtarzaj na głos wyrazy i zwroty. Śpiewaj piosenki w danym języku. Rozgrywaj scenki sam ze sobą, na podstawie rozmówek. Gdy przyzwyczaisz się do dźwięku swojego głosu w obcym języku, łatwiej będzie ci rozmawiać z innymi. Nabędziesz więcej pewności siebie i trwale obniżysz poziom stresu, jaki zwykle towarzyszył ci w trakcie konwersacji.

Foreign Service Institute Language Difficulty Rankings

Strach przed mówieniem głównie spowodowany jest obawą przed niezrozumieniem. Być może mamy problem z przełożeniem tego, co chcemy powiedzieć, na język obcy. Może obawiamy się, że nasza znajomość słownictwa jest niewystarczająca.

Istnieje prosta sztuczka, aby „oszukać” ten strach. Zapamiętuj całe zwroty, powiedzenia, wyrażenia i zdania w języku obcym. Dzięki temu nie będziesz zastanawiać się nad gramatyką, a Twój problem „czy ktoś mnie rozumie” zniknie. Ponadto zachowasz ciągłość konwersacji, coraz rzadziej będziesz robić pauzy na zastanowienie się nad odpowiedzią – to podbuduje twoja pewność siebie i pozytywnie wpłynie na kompetencje językowe.

Podejdź do tego racjonalnie

Za każdym razem, kiedy boisz się powiedzieć coś po angielsku (czy też w innym języku), postaraj się uspokoić emocje i zdrowo ocenić sytuację. Niewątpliwie mówienie w języku obcym może być stresujące, tak jak publiczne przemówienia – ale tylko na początku! Tak naprawdę, im częściej będziesz używać języka, tym mniej będzie ci się kojarzył ze stresująca sytuacją. Pomyśl o tym, ćwicząc uspokajający oddech – wdychaj powietrze nosem i wydychaj ustami. Pomoże ci to opanować stres.

Rozpocznij naukę języka teraz. Zajmuje to tylko 15 minut dziennie!Zobacz nasze pozostałe artykuły


Rozpocznij naukę języka

Krok 1/3: Wypełnij poniższy formularz, aby rozpocząć naukę języka

Wybierz z listy swój kraj zamieszkania
×

Podoba Ci się to, co czytasz?

Zaczekaj! Zanim wyjdziesz, chcemy Ci coś podarować

Zapisz się na newsletter i otrzymuj powiadomienia o nowych ciekawych artykułach wprost do Twojej skrzynki.

Zapisz się na newsletter i otrzymuj powiadomienia o nowych ciekawych artykułach wprost do Twojej skrzynki.

Tylko teraz, w podziękowaniu za zapisanie się do newslettera otrzymasz całkowicie za darmo e-booka o nauce języków obcych (zwykle sprzedajemy go za 49 USD!).

Dowiesz się z niego między innymi:

  • Czy można nauczyć się języka obcego w domu?
  • Jak szybko poszerzyć słownictwo?
  • Jakie są 3 drogi do pokonania lenistwa w nauce języków obcych?

Nie wysyłamy SPAMu. Otrzymasz od nas nie więcej niż 2 wiadomości w tygodniu.