Jak nauczyć się języka, gdy masz na to tylko 10-20 minut dziennie

Naucz się nowych języków już dziś! Wybierz którego chcesz się uczyć:

Jak nauczyć się języka, gdy masz na to tylko 10-20 minut dziennie

Jak nauczyć się języka, gdy masz na to tylko 10-20 minut dziennie

Krok 1: przestań okłamywać się, że kiedyś będziesz mieć więcej czasu

Nikt nie zacznie płynnie mówić w języku obcym po 2 godzinach nauki, ani nie będzie gotowy na udział w debacie politycznej w języku obcym po 14 dniach od rozpoczęcia kursu językowego na poziomie podstawowym. Ale w Fast Phrases wiemy, że aby osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty, wystarczy poświęcić na naukę jedynie 10-20 minut dziennie.

Nie oszukujmy się – w dzisiejszym świecie ciężko wygospodarować więcej czasu na samorozwój. Ani ja, ani Ty nie mamy praktycznie wolnego czasu. Dlatego musisz zmaksymalizować efektywność w czasie, który Ty, a nie kto inny, możesz poświęcić.

Kilka lat temu nie potrafiłam płynnie rozmawiać w żadnym języku obcym. Dziś jestem w zespole Fast Phrases i to między innymi moje doświadczenia z nauki pomogły w stworzeniu nowej, spersonalizowanej wersji aplikacji, która dopasowuje się do indywidualnych potrzeb i predyspozycji. Dzięki temu metoda Fast Phrases jest teraz jeszcze skuteczniejsza.

Gdybym czekała w moim życiu na czas, kiedy będę mogła zacząć poświęcać na naukę godzinę dziennie, nigdy bym nie zaczęła.

Tobie również polecam pogodzić się z tym faktem i wykorzystać go na swoją korzyść już dziś.

Moja historia z włoskim i angielskim, czyli dawno, dawno temu, zanim zaczęłam pracę w Fast Phrases

Najpierw ślub, potem wakacje, przeprowadzka, ciąża, następnie kolejna przeprowadzka i macierzyństwo - tak w mgnieniu oka minęło mi parę lat życia… Tak naprawdę zawsze można znaleźć wymówkę. Jednak obiecałam sobie, że zawsze znajdę choćby kwadrans na naukę języka dziennie. Było warto.

I tak, w ferworze przedślubnej gorączki, potrafiłam znaleźć nie więcej niż 10 minut dziennie na swój wymarzony język włoski. Oprócz aplikacji, sama odnajdywałam sobie interesujące mnie zwroty (głównie niecenzuralne określenia na ciotkę narzeczonego 😈) w internecie. Dzięki temu nie tylko dałam upust emocjom, odnalazłam wyciszenie w chwilach napięcia, ale też znakomicie przygotowałam nas na nieoczekiwane sytuacje podczas naszej podróży poślubnej po Toskanii.

Angielski z kolei znałam ze szkoły w stopniu komunikatywnym, ale w związku z kontraktem męża, który wymusił na nas przeprowadzkę do Londynu wkrótce po ślubie, musiałam go podszlifować. Co więcej, gdy okazało się, że jestem w ciąży, musiałam dać sobie radę u anglojęzycznego lekarza i w szkole rodzenia. Nie miałam wcale dużo więcej czasu niż przed przeprowadzką, więc szkoły językowe odpadały, ale kwadrans dziennie z aplikacją ponownie wystarczył. Taka wprawa zaoszczędziła mi wielu nerwów u pediatry, kiedy dziecko raz po raz padało ofiarą kapryśnej, angielskiej pogody. Muszę przyznać, że taka nauka „pod przymusem” życia w kraju obcojęzycznym różni się od tej hobbystycznej znacznie, dlatego ważne jest dostosowanie odpowiedniej metody.

Krok 2: znajdź odpowiednio dobraną metodę

Dlaczego szkoła językowa się nie sprawdza?

😓 Jednolite tempo dla wszystkich
☹️ "Równanie w dół", czyli brak wyzwań dla ambitnych
😬 Gonienie z materiałem, żeby wyrobić się z programem
😭 Uczenie do egzaminu, a nie do życia i rozmów
😴 Pomijanie interesujących tematów, bo każdy interesuje się czymś innym
😥 Brak możliwości decydowania o czasie nauki

Każdy uczy się języka z innego powodu i w innych okolicznościach. Czułam, że metoda nauki powinna być idealnie dostosowana do potrzeb użytkownika, po prostu skrojona na miarę, ale nie miałam zielonego pojęcia, jak można to wprowadzić w życie i czy istnieją technologie, które w ogóle na to pozwolą. Postanowiłam jednak podzielić się swoimi doświadczeniami z twórcami Fast Phrases – napisałam maila do Działu Obsługi Klienta.

Ku mojemu zdziwieniu konsultant przekazał moje spostrzeżenia swojemu managerowi, a ten... zadzwonił do mnie po kilku dniach i zaprosił na spotkanie. Okazało się, że moje doświadczenia zainspirowały cały zespół Fast Phrases do położenia w ich aplikacji nacisku na personalizację i automatyczne dostosowanie sposobu nauczania do użytkownika, jego predyspozycji, zainteresowań... I że Michael, bo tak nazywa się manager Działu Obsługi Klienta w Fast Phrases, chciałby mi zaproponować pracę u siebie w zespole. Po wielu badaniach, obserwacjach i wnikliwej pracy nad algorytmem, jesteśmy pewni, że to właśnie dostosowanie odpowiedniej metody dobranej do stylu życia, potrzeb, możliwości i zainteresowań jest kluczem do przyswojenia języka trwale i przyjemnie.

Taka nauka bardzo różni się od dotychczas znanych metod: przestarzałych, przeładowanych gramatyką podręczników czy nazbyt ujednoliconych programów szkół językowych, które są przecież jednakowe dla wszystkich, więc tak naprawdę dla nikogo, a kosztują krocie!

Metody „dla każdego” są tak naprawdę… dla nikogo

Ponad 100 eskpretów pracujących dla Fast Phrases zapytaliśmy o to, co wpływa na skuteczność nauki języków obcych. Co należy wziąć pod uwagę, wybierając metodę nauki języka dla siebie?

Wiek

30

Znajomość innych języków

76

Aktualny poziom znajomości uczonego języka

43

Predyspozycje - bycie wzrokowcem/słuchowcem/kinestetykiem

82

Zainteresowania, sposoby spędzania wolnego czasu

66

Cel nauki (np. praca, egzamin, przeprowadzka)

81

Krok 3: zacznij!

Od czego zacząć?

Na początek wystarczy sama dobrze spersonalizowana aplikacja do nauki (czyli właśnie Fast Phrases).

Gdy już trochę oswoisz się z językiem, polecam włączyć w naukę (do 50% czasu czyli do 10 minut dziennie lub do 20 minut co drugi dzień) materiały w języku docelowym, np. proste czasopisma, seriale, podejmowanie prób samodzielnego tłumaczenia tekstów ulubionych piosenek.

Może wydawać się to ciężkie, ale jeśli aplikacja najpierw wykorzysta maksymalnie potencjał, jaki masz, aby nauczyć Cię wymarzonego języka, możesz mieć pewność, że przygotuje Cię do dalszego samodzielnego poznawania go tak, że proces ten będzie przebiegał sprawniej.

Fast Phrases - jak to działa?

 1. Dzień 1

  Rejestrujesz się w programie i zaczynasz pierwszą sesję zgodnie z dostosowanym do Ciebie algorytmem

 2. Dzień 7

  Po kilku sesjach program „nauczył się Ciebie”, a Ty zaczynasz zapamiętywać pełne zwroty

 3. Dzień 14

  Lęk przed posługiwaniem się językiem stopniowo zanika

 4. Dzień 30

  Rozumiesz coraz więcej zwrotów w języku obcym, łatwiej „przestawiasz się” na drugi język

 5. Dzień 31

  Czujesz się pewniej i korzystasz z języka swobodniej niż kiedykolwiek

Dzięki personalizacji i dopasowaniu do indywidualnych potrzeb i predyspozycji metoda Fast Phrases jest skuteczniejsza niż inne i pozwala uczyć się w efekcie szybciej i lepiej.

Pamiętaj, o czym pisałam na początku: jutro, za miesiąc czy rok nie będziesz mieć więcej czasu niż dziś. Nie zwlekaj! Wygospodaruj 10 minut już dzisiaj.

Rozpocznij naukę języka teraz. Zajmuje to tylko 15 minut dziennie!Zobacz nasze pozostałe artykuły


×

Podoba Ci się to, co czytasz?

Zaczekaj! Zanim wyjdziesz, chcemy Ci coś podarować

Zapisz się na newsletter i otrzymuj powiadomienia o nowych ciekawych artykułach wprost do Twojej skrzynki.

Zapisz się na newsletter i otrzymuj powiadomienia o nowych ciekawych artykułach wprost do Twojej skrzynki.

Tylko teraz, w podziękowaniu za zapisanie się do newslettera otrzymasz całkowicie za darmo e-booka o nauce języków obcych (zwykle sprzedajemy go za 49 USD!).

Dowiesz się z niego między innymi:

 • Czy można nauczyć się języka obcego w domu?
 • Jak szybko poszerzyć słownictwo?
 • Jakie są 3 drogi do pokonania lenistwa w nauce języków obcych?

Nie wysyłamy SPAMu. Otrzymasz od nas nie więcej niż 2 wiadomości w tygodniu.