To Cię zaskoczy! 5 krajów, w których angielski jest językiem urzędowym

Naucz się nowych języków już dziś! Wybierz którego chcesz się uczyć:

To Cię zaskoczy! 5 krajów, w których angielski jest językiem urzędowym

To Cię zaskoczy! 5 krajów, w których angielski jest językiem urzędowym

Angielski jest jednym z najpopularniejszych języków świata. Mówi w nim prawie miliard ludzi. Gdy zapytamy w jakich krajach angielski jest językiem urzędowym, od razu do głowy przychodzą nam Wielka Brytania, Stany Zjednoczone czy Kanada. Otóż tylko w tym ostatnim państwie angielski zyskał – obok francuskiego – miano oficjalnego języka. Jaki więc, jeśli nie angielski, jest język urzędowy USA czy Zjednoczonego Królestwa? Otóż żaden! Te ostoje angielszczyzny nie maja urzędowego języka, choć oczywiście zdecydowana większość mieszkańców mówi po angielsku. W jakich zatem krajach angielski jest językiem urzędowym? Oto lista 5 takich państw. Sprawdź czy o tym wiedziałeś!

Malta

Wyspiarskie państwo-miasto położone w Europie Południowej, na Morzu Śródziemnym, oddalone ok. 80 km od wybrzeży Włoch. Malta to cały archipelag Wysp Maltańskich. Większość ludzi mieszka na głównej wyspie, na której mieści się stolica Malty – Valletta. Urzędowymi językami tego państwa są: maltański i angielski. A to za sprawą burzliwej historii archipelagu. Od starożytności Malta znajdowała się kolejno pod wpływem: Fenicjan i Kartaginy, Starożytnego Rzymu, Arabów, Hrabstwa i Królestwa Sycylii, Zakonu Maltańskiego oraz Wielkiej Brytanii (od 1800 do 1974). Dopiero w latach 70. XX w. została proklamowana Republika Malty.

Seszele

Państwo wyspiarskie na Oceanie Indyjskim, oddalone ok. 1600 km od wybrzeży Afryki, położone na północny wschód od Madagaskaru. Dzięki przepięknym plażom i rajskim widokom jest wymarzoną destynacją dla wielu turystów. Turystyka jest zresztą najsilniejszą gałęzią tutejszej gospodarki. Seszele mają aż 4 języki urzędowe: kreolski, seszelski, francuski i angielski. Seszele do XVI wieku były prawdziwą bezludną wyspą. Odkryli je w XVI wieku Portugalczycy. Od końca XVII do początku XVIII wieku stanowiły schronienie piratów europejskich. Od XVIII wieku wyspy znajdowały się pod panowaniem Francuzów, a potem Brytyjczyków. Wpływ tych kultur odcisnął piętno nie tylko na języku.

Singapur

Miasto-państwo położone w południowo-wschodniej Azji. Został założony w 1819 roku przez… Brytyjczyków. Niepodległość uzyskał w 1965 roku. W jaki sposób ten jeden z ,,azjatyckich tygrysów” zyskał brytyjskie korzenie? Pierwotnie należał do sułtanatu Johor, a na początku XIX wieku został najpierw wydzierżawiony, a potem po prostu kupiony przez Brytyjczyków. Singapur służył odtąd jako baza morska. Są tu 4 języki urzędowe: angielski, chiński (mandaryński), malajski oraz tamilski.

Republika Południowej Afryki

Państwo na południowym krańcu Afryki. W tym przypadku brytyjskie wpływy mają bardzo smutną i wstrząsającą historię. W 1910 r. utworzono tu dominium brytyjskie o nazwie Związek Południowej Afryki, który w 1961 roku został przekształcony w republikę. Do 1993 w RPA obowiązywał rasistowski system społeczny rządów białej mniejszości (apartheid). Sytuacja zaczęła zmieniać się dopiero w 1994 roku, kiedy odbyły się tu wolne wybory. Wygrał je Afrykański Kongres Narodowy, a prezydentem został Mandela. RPA ma aż 11 języków urzędowych: afrikaans, angielski, xhosa, ndebele, pedi, soto, suazi, tsonga, tswana, venda, zulu.

Pakistan

Właściwie Islamska Republika Pakistanu. Państwo w południowej części Azji, położone wzdłuż Indusu i liczące ponad 200 milionów mieszkańców. Językami urzędowi są tu: urdu i angielski. Wpływy brytyjskie związane są tu z kolonializmem. Pakistan odłączył się od Indii Brytyjskich w 1947 i uzyskał niepodległość. Od tego czasu toczą się tu liczne konflikty zbrojne i jest to obszar pełen społecznych i politycznych niepokojów.

Rozpocznij naukę języka teraz. Zajmuje to tylko 15 minut dziennie!Zobacz nasze pozostałe artykuły


Rozpocznij naukę języka

Krok 1/3: Wypełnij poniższy formularz, aby rozpocząć naukę języka

Wybierz z listy swój kraj zamieszkania
×

Podoba Ci się to, co czytasz?

Zaczekaj! Zanim wyjdziesz, chcemy Ci coś podarować

Zapisz się na newsletter i otrzymuj powiadomienia o nowych ciekawych artykułach wprost do Twojej skrzynki.

Zapisz się na newsletter i otrzymuj powiadomienia o nowych ciekawych artykułach wprost do Twojej skrzynki.

Tylko teraz, w podziękowaniu za zapisanie się do newslettera otrzymasz całkowicie za darmo e-booka o nauce języków obcych (zwykle sprzedajemy go za 49 USD!).

Dowiesz się z niego między innymi:

  • Czy można nauczyć się języka obcego w domu?
  • Jak szybko poszerzyć słownictwo?
  • Jakie są 3 drogi do pokonania lenistwa w nauce języków obcych?

Nie wysyłamy SPAMu. Otrzymasz od nas nie więcej niż 2 wiadomości w tygodniu.