Czy czarownica może przynieść świąteczny prezent?

Naucz się nowych języków już dziś! Wybierz którego chcesz się uczyć:

Czy czarownica może przynieść świąteczny prezent?

Czy czarownica może przynieść świąteczny prezent?

Myśląc o Bożym Narodzeniu i prezentach mimowolnie przed oczami pojawia się nam uroczy, otyły starszy Pan z długą, białą brodą. Ubrany w czerwony strój i czapkę przemierza cały świat swoim reniferowym zaprzęgiem. Pokonując wszelkie przeciwności losu, takie jak śnieżyca czy wąski komin wkrada się w nocy do domów i zostawia dzieciom prezenty pod choinką lub w skarpecie.

Taki obraz Świętego Mikołaja utrwalony został w licznych filmach, piosenkach czy dekoracjach świątecznych.

Żywym przykładem popularności tej postaci jest najprawdziwsza lapońska Wioska Świętego Mikołaja, położona nieopodal miasta Rovaniemi w Finlandii. Została ona zbudowana w latach 80. XX wieku. To na ten adres przychodzi rocznie ponad 700 000 listów pisanych przez dzieci z całego świata.

Czy jednak wszystkie dzieci piszą listy właśnie do Świętego Mikołaja?

Okazuje się, że w wielu krajach to nie Mikołaj jest wyczekiwaną postacią w okresie świątecznym.

Holandia

Holenderski Mikołaj to Sinterklaas. Nie porusza się saniami, ale statkiem. Przybywa on do Holandii już w ostatnią sobotę listopada z dalekiej Hiszpanii. Na lądzie nie towarzyszą mu renifery, ale biały koń, którym przemierza cały kraj zbierając informacje na temat tego, czy dzieci były grzeczne. Prezenty rozdaje 5 stycznia. Jego pomocnikiem jest zaś Zwarte Piet – Czarny Piotruś, który rzuca w tłum małe pierniczki i cukierki.

Szwecja

Od XVI wieku do szwedzkich dzieci nie przychodzi Mikołaj, ale mały skrzat - Jul Tomte. Początkowo przedstawiano go jako brzydkie stworzenie, kryjące się w różnych zakamarkach domostwa. Z czasem jednak wyładniał i skradł serca tamtejszych maluchów. Skrzat obdarowuje prezentami pod koniec kolacji wigilijnej.

Rosja

W Rosji w okresie stalinizmu próbowano zwalczać wszelkie przejawy religijności. Świętego Mikołaja zastąpił więc Dziadek Mróz. Odwiedza on dzieci wraz ze swoją wnuczką – Śnieżynką. Dziadek Mróz nie jeździ saniami, zazwyczaj ma niebieski lub srebrny strój i bardzo długą brodę.

Islandia

Na 13 dni przed Bożym Narodzeniem do domów zaczynają przybywać Jólasveinar – bożonarodzeniowi chłopcy pod postaciami sympatycznych trolli. Miłe bożonarodzeniowe trolle są dziećmi strasznych trolli, które według legend porywały i zjadały niegrzeczne dzieci.

Włochy

Tutaj prezenty w Pierwszy Dzień Świąt przynosi Święty Mikołaj, czyli Babbo Natale. Istnieje też jednak La Befana, czyli złośliwa wróżka o strasznym wyglądzie. Lata na miotle i przynosi prezenty grzecznym dzieciom w nocy z 5 na 6 stycznia. Niegrzeczne dzieci obdarowuje workiem popiołu, czosnkiem albo cebulą.

A kto w Twoim domu przynosi świąteczne prezenty?

Rozpocznij naukę języka teraz. Zajmuje to tylko 15 minut dziennie!Zobacz nasze pozostałe artykuły


Rozpocznij naukę języka

Krok 1/3: Wypełnij poniższy formularz, aby rozpocząć naukę języka

Wybierz z listy swój kraj zamieszkania
×

Podoba Ci się to, co czytasz?

Zaczekaj! Zanim wyjdziesz, chcemy Ci coś podarować

Zapisz się na newsletter i otrzymuj powiadomienia o nowych ciekawych artykułach wprost do Twojej skrzynki.

Zapisz się na newsletter i otrzymuj powiadomienia o nowych ciekawych artykułach wprost do Twojej skrzynki.

Tylko teraz, w podziękowaniu za zapisanie się do newslettera otrzymasz całkowicie za darmo e-booka o nauce języków obcych (zwykle sprzedajemy go za 49 USD!).

Dowiesz się z niego między innymi:

  • Czy można nauczyć się języka obcego w domu?
  • Jak szybko poszerzyć słownictwo?
  • Jakie są 3 drogi do pokonania lenistwa w nauce języków obcych?

Nie wysyłamy SPAMu. Otrzymasz od nas nie więcej niż 2 wiadomości w tygodniu.